Školní poradenské pracoviště (ŠPP) je součástí uceleného školského poradenského systému, kam patří společně s pedagogicko-psychologickými poradnami (PPP) a speciálně pedagogickými centry (SPC). ŠPP poskytuje poradenské a konzultační služby žákům, jejich zákonným zástupcům a pedagogům.

Úkolem školního poradenského systému je vytvářet podmínky pro zdravý vývoj dětí, podporovat rozvoj jejich osobnosti a poskytovat jim různou míru podpory v průběhu edukačního procesu. Poskytování školních poradenských služeb je bezplatné.

Poskytování poradenských služeb na školách je ukotveno v zákoně ve vyhlášce č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních, ve znění pozdějších předpisů, která popisuje účel a dílčí pravidla poskytování poradenských služeb, stejně jako hlavní úkoly, cíle a strukturu ŠPP.

Poradenské služby ve škole se dále poskytují v souladu s vyhláškou č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších novelizací.

Činnost našeho školního poradenského pracoviště je zaměřena na:

• poskytování podpůrných opatření žákům se speciálními vzdělávacími potřebami; koordinaci tvorby individuálních vzdělávacích plánů; sledování a vyhodnocování účinnosti poskytovaných podpůrných opatření
  • podporu vzdělávání žáků nadaných a mimořádně nadaných
  • prevenci školní neúspěšnosti
  • podporu ve vzdělávání žáků z odlišného kulturního prostředí a s odlišnými životními podmínkami
  • péči o žáky s výchovnými obtížemi
  • vytváření příznivého sociálního klimatu ve třídách i ve škole, prevenci i řešení rizikového chování a sociálně-patologických jevů (závislosti, agresivita, šikana, rasismus atd.)
  • tvorbu a průběžné vyhodnocování preventivních programů školy
  • kariérové poradenství
  • metodickou pomoc učitelům i zákonným zástupcům při výchově a vzdělávání

Tým školního poradenského pracoviště na škole tvoří:

• výchovný poradce (vedoucí ŠPP) – Mgr. Lucie Kmentová
  • školní speciální pedagog – Bc. Dagmar Černá
  • školní metodik prevence – Mgr. Alena Ciklová
  • školní psycholog (od 1.1.2022) – Mgr. Kateřina Kuncová

V přiloženém dokumentu naleznete přehled, v jakých oblastech se můžete obrátit na jednotlivé poradkyně.

30.8.2021 Školní poradenské pracoviště - oblasti působení zobrazit dokument [122 kB]