Hokej 2024

Jako je neúplná pololetní klasifikace řádného deváťáka bez ředitelské důtky, dívčí záchody bez příjemného tabákového odéru, tak by byla i zimní sezona na Hranclu bez hokejového turnaje. Naštěstí tradice je tradice, takže i letos dostali ty nejlepší starší žákyně a žáci pozvánku od pana ředitele na již 3. ročník výborně obsazeného klání ve hře, za jejíž kolébku je všeobecně považována zámořská Kanada. Jury stanovila termín turnaje na čtvrtek 1. 2. 2024.

Dle počtu obdržených oficiálních přihlášek ve výši 6 (plus mimo soutěž hrající družstvo učitelů), stanovil hlavní sekretář turnaje, že systém hry bude každý s každým, kde výhra byla honorována dvěma body a remíza jedním. Aby byl zohledněn věk hráček a hráčů a s tím související herní výkonnost, byl starším družstvům udělen handicap ve výši rozdílu ročníků daných týmů. Tedy zápas deváťáků se šesťáky začal se skórem 0:3.

Úvodní buly vhodil čestný host turnaje a současně icemaster školního kluziště Míra Rabbit, který svým uměním přispěl velkým dílem ke zdárnému průběhu turnaje. S prvním hvizdem rozhodčího se na ledové ploše za jemného a vášně chladícího mrholení strhla pravá a neúprosná bitva mezi šesťáky a sedmáky. Dlouho se hokejová štěstěna překlápěla hned na jednu, tu na druhou stranu, ale konečné a zasloužené vítězství slavili borci ze 7. ročníku. Jenom pro připomenutí, každý zápas se kvůliva nevelkému časovému prostoru hrál na dva poločasy po 5 minutách. A z důvodu omezeného prostoru pro tuto reportáž se bohužel musím omezit pouze na informace o některých zápasech.

Tradičně motivačně nejvypjatější jsou zápasy mezi žáky a družstvem pedagogů, který letos měla tu čest reprezentovat následující pětice: Vladi, Rony, Jary, Jury a Davy. Nejinak tomu bylo i v zápase se sedmáky. Okamžitě po prvním buly pronikla do obranného pedagogického pásma největší hrozba mládí, a to profesionální hráč Komety Brno, Jirka Šafránek. Při útoku tři protihráče obehrál, dvěma ujel a jednoho zesměšnil. Vzhledem k počtu hráčů některé znemožnil opakovaně. Poslední stopku před potupným inkasováním vystavil až fenomenální postoj brankáře Teachers Jaryho, který s vypětím všech Svatých, Amida* a indických čaker, vytlačil puk na tyč brankové konstrukce a zabránil nejhoršímu. Poté Teachers po vydařených kombinacích dvakrát skórovali a začali mít mírnou herní převahu. Hráč Šafránek věda, že silou to nepůjde, jemným a na hranici pravidel rozhodčím neviděným háčkem, rozhodil rovnováhu kapitána Teachers Ronyho, a to dokonce současně i s jeho pověstným ledovým klidem, a Rony v rozporu s pravidly po Jirkovi vystartoval. Po nezbytném odhození rukavic se strhla bitka jako vystřižená z NHL. I když byl Rony o několik váhových kategorii výše, pouze zásah rozhodčího, který se mezi tyto dva kohouty neohroženě vrhnul, zabránil nelichotivému přetáhnutí dresu přes ramena kantorova. I přes výsledek boje šel po zásluze na trestnou lavici hráč Teachers. Zbytek zápasu se odehrál v intencích rychlých útoků a breakových situací, které však na konečné skóre nemělo vliv a učitelé mohli slavit vydřené vítězství.

Po tomto emotivně náročném vítězství došlo k jediné politováni hodné situaci v celé historii pořádání tohoto turnaje. Rozvášněný dav fanoušků obou družstev prorazil dělící barieru a fanoušci vnikli do mix zóny, ve které právě dával interview nejlepší střelec Teachers Vladi. Než stačil redaktor sportovní rubriky celostátního periodika Mikulovský Zpravodaj položit dotaz na sportovní stravu hráčky, došlo vlivem drobných, ale důrazných strkanic mezi příznivci k výraznému narušení rovnováhy podstavce, na kterém si právě trůnil pohár pro vítěze turnaje. Bohužel tato trofej není chráněna před neúprosnými účinky zemské tíže (asi se zase šetřilo) a přesně dle pravidel volného pádu se poroučel k zemi. Tato nechtěná fyzikální demonstrace tak překvapila přihlížející, že nepokoje okamžitě ustaly, protože si všichni uvědomili, že není o co hrát, že turnaj končí a všichni se vrátí předčasně do lavic. Úsměv na rty nám ale vrátil opět náš skvělý Míra, který pohár v několika desetiminutách vrátil do podoby funkčního celku.

Předpokládaným a emocionálním vrcholem turnaje byl zápas mezi nejstaršími hráči, tedy 9. A a 9. B. V následujících sekundách po prvním buly vypuklo nikohonešetřící zápolení družstev, z něhož povstanou skuteční vládci školy. V týmu 9. B byly na soupisce dvě příslušnice něžného pohlaví, Nelča a Maru a bookmakeři tuto skutečnost považovali za zcela jasnou nevýhodu a stanovili kurz na potupných 1:5,2. Ačkoli testosteroni z 9. A byly tvarem svých postav stavěni do role naprostých hokejových hegemonů, průběh zápasu tomu neodpovídal. Děvčata vytvořila takticky vyspělou obrannou formaci a chytrými kolmými přihrávkami bezpečně bourala herní kombinace soupeře. Útočné tykadlo Vojtěch tyto přihrávky sbíral na čepel své na míru v USA zhotovené hokejky značky Bauer Vapor 2023 a s 50% úspěšností střelby vsítil 2 góly. Utkání bylo plné pro fanoušky zajímavých situací, takže jediný, kdo při tomto nervy drásajícím zápase vydržel sedět, byla paní učitelka D. Shromáždilová, která patrně hodlala 1. poločas zhudebnit a jak všichni víme, nejlépe se komponuje vsedě. Bohužel vysoké tempo hry nebylo zcela kompatibilní s fyzickou kondicí hráčů 9. B, kteří začali umdlévat a iniciativu přebrali protihráči, kteří vyrovnali a posléze přebrali vedení a slavili úspěch.

Zápas, který rozhodl o vítězi turnaje (Teachers hráli tradičně mimo soutěž), proběhl mezi týmy sedmáků a 9. A. I když fyzické parametry jasně hovořily pro snadné a přesvědčivém vítězství deváťáků. Průběh zápasu měl napsaný jiný scénář. Sedmáci předvedli takticky vyzrálý výkon, kdy vycházeli ze zabezpečené obrany a spoléhali na breakové příležitosti. A i když inkasovali 2 góly, jeden se jim podařilo vsítit a díky handikapu zvítězili 3:2.

Ještě bych rád zmínil klání mezi Teachers a týmem 8. B. Za 8. B nastoupil jeden z nejtvrdších, ne-li nejtvrdší, hráč letošního turnaje, Nicola Ialina. Okamžitě po úvodním prohraném buly jela velice intenzivně forčekovat protihráče a tvrdost rumunské hokejové školy v první minutě okusil Jury. Ten si byl sice vědom, proti komu hraje, a ihned jak v zorném poli zahledl raketovou rychlostí se blížící se Nicolu nahrál spoluhráči, aby předešel předem ztracenému osobnímu souboji. Když zjistil, že puk je od něj ve větší vzdálenosti než 3 m, přestal sledovat protihráčku, provedl otočku a ...... a už zaujal stabilní polohu vleže na ledě po povedeném hitu Nicolininu. Tvrdostí a urputností však ostatní osmáci neoplývali, a tak Teachers v pohodovém tempu zvítězili.

Letošní turnaj i přes drobnou nepřízeň počasí byl plný krásných kombinačních akcí, individuálních úniků a týmový duch čišel z každého družstva tak velkou měrou, že položit život za svůj team, by byla ta nejmenší oběť. Chci poděkovat všem hráčům a svým kolegům, kteří se na konání turnaje jakýmkoli způsobem podíleli.

Hokeji zdar, na Hranclu zvláště.
Jiří Souchop

*Nejvyšší japonský bůh


Celkové pořadí:
1. 7. ročník
2. 9. A
3. 8. A
4. 6. ročník
5. 9. B
6. 8. BAktualita je zařazená v kategoriích: