Hokejový turnaj

Tak jsme se po dvou letech dočkali. Kdo? Všichni fanoušci a zapálení hráči nejrychlejší hry světa z proslulé líhně hokejových talentů zvané Hrancl HC 617. I když se v minulé sezoně pilně trénovalo, covidová situace neumožnila realizovat plnohodnotné měření sil mezi stále se zlepšujícími týmy. Proto jsme s nadšením přivítali možnost uspořádat standardní hokejový turnaj, z něhož vyjde vítěz získající Putovní čepel ředitele ZŠ Mikulov, Hraničářů 617E.

Turnaj byl naplánován na středu 16. 2. 2022 a vzhledem k předpovězené venkovní teplotě museli borci a borkyně podávat špičkové hokejové výkony již od 9 hodiny ranní, i když to na jejich dlouho trénované biorytmy a tréninkovou zátěž nepůsobilo nejlépe. Nejsou ovšem žádné slečinky as tímto nekomfortem se statečně vypořádali. Druhou variantou bylo uspořádání plaveckých přeborů školy od 14:00.

Již čtrnáct dní před datem turnaje po škole zrychleně pobíhali a vzrušeně jednali scouti jednotlivých týmů ve snaze urvat do své stáje co možná největší počet místních hokejových hvězd. Scouti licitovali,přepláceli, a dokonce se schylovalo i k nekalým praktikám takového rázu,že draft do obdobné soutěže zvané NHL je poklidnou procházkou klientů po nevelké zahradě se školou sousedícího domu s pečovatelskou službou.

Den D konečně nastal. Soupisky byly odevzdány, brusle nabroušeny, hokejky omotány, čaj uvařen. Zkušený icemaker Miro Rabbit odvedl i v nepříznivých teplotních podmínkách excelentní výkon a turnaj, po slavnostním nástupu, mohl začít. V jedné řadě stáli hokejistky a hokejisté níže uvedených slavných, a v některých případech i zahraničních, týmů. Posuďte sami:

·       Nicola´s company (ROM) – 6. ročník
·       Blanař boys (ČR) – 7. ročník
·       Marťani (JU*) – 8. ročník
·       Capo band (USA) – 9. ročník
·       Teachers from Rangers (ČR) – team hokejových profesionálů hrající mimo soutěž a fungující jako indikátor zlepšujících se výkonů ostatních družstev.                          

         *Jupiter

Po předpokládaném a plánovaném, 15 minutovém zpoždění začal první zápas, ve kterém nastoupily věkově rozdílné týmy, Nicola´s company versus Capo band. Od úvodního buly bylo zřejmé, kdo bude tahat za kratší konec provazu. Puk od mladších hokejistů se nějakým záhadným způsobem neustále odrážel jiným než zamýšleným směrem, čehož výsledkem bylo rychlé vedení soupeře0:3. V prostřední části se hra částečně vyrovnala a skóre se již tak hrozivě rychle neodklánělo od Nicola´s company. Celkový výsledek 0:7 je bohužel reálným odrazem momentálního rozdílu výkonnosti obou družstev. Nutno ale podotknout, že výkon turnajových benjamínků nebyl vůbec špatný a je příslibem pro následující roky.

K velké škodě čtenářů je prostor pro tiskovou zprávu z turnaje velice omezen, zmíním se tedy podrobněji pouze o jednom z následujících zápasu. V 10: 39 proti sobě nastoupila nejzkušenější družstva turnaje, Capo band proti velezkušeným Teachers. Atmosféra byla napjatá, nervy vybičované k prasknutí, Hrancl Aréna bouřila. Od první sekundy bylo zřejmě, že žádný z týmů nedá ani cm2 ledu soupeři zadarmo. V této atmosféře se tedy není čemu divit, že po velkém závaru před brankou Capo došlo k prvnímu skórování v zápase. Bohužel ale finální střela nebyla dílem útočníků, jednalo se o nešťastného vlastence. Lehce zmatený provinilý obránce poté začal drmolit modlitební mantru v pro nás neznámem jazyce a chystal se rituálně pozřít svoji hokejku. Záchranu celkem nové hokejky umožnilo až vystřídání nešťastníka a krátkodobý pobyt v ambulanci školního psychologa. Capo se ale nezlomili a rychlou kombinací překvapili obranu Teachers, kdy střelou z velké dálky trefili odkrytou svatyni soupeře. Poté na sebe veškerou zodpovědnost přebral kapitán Teachers Rony, a elegantním sólem rozebral obranu protivníka na prvočinitele a neuvěřitelně lehce skóroval. Stav 2:1 pro Teachers. V této časti zápasu Teachers produkovali takticky vyspělý hokej, kdy čekali na chybu soupeře, kterou by smrtelně rychlým breakem potrestali. Vše ale bylo jinak. Při lehké kombinační přihrávce mezi útočníkem Jíťou a Ronym došlo k těžce pochopitelnému jevu. Ronyho hokejkou, která byla připravena ve správné poloze a správném úhlu, prošel puk, jež skončil až v brance. Po rychlém video rozboru televizí CBS bylo konstatováno, že puk hokejku nepřeskočil, pouze jí bez odporu prošel. Zřejmě došlo k porušení jednoho ze základních fyzikálních pravidel, a to zákonu o neprostupnosti dvou pevných těles. Musíme ale podotknout, že na naší škole nejsou zázraky ničím výjimečným, spíše nás překvapilo, že se během turnaje udál jenom tento jediný. Nicméně zázrak nezázrak - 2:2. Nyní ale začala opravdová zákopová bitva, kdy nikdo nechtěl udělat fatální chybu a hra byla silně defenzivní. Pískot publika byl jasným důkazem toho, že předváděná hra neodpovídá astronomické výši vstupného, s jehož umořením se leckterý divák bude potýkat až do svého důchodového věku. Hra se přelévala a odehrávala povětšinou ve středním pásmu, daleko od možnosti skórovat. Čas zápasu se valem krátil a hokejisté již počítali se ziskem jednoho bodu za remízu. V jedné z posledních šancí se postupně k brance soupeře přiblížila formace dvou útočících tykadel Teachers Jíti a Vládi, z nichž druhá jmenovaná vyslala technicky propracovanou střelu směrem ke svatyni soupeře a po nešťastné sérii tečí jako vystřižené z kulečníku, puk skončil v síti. V posledních okamžicích zápasu již k ničemu podstatnému nedošlo, a tak Teachers trochu se štěstím zvítězili v poměru 3:2.

Další zápasy byly neméně dramatické a plné zvratů, i když výsledky tomu mnohdy neodpovídaly:

Nicola´s  company                  Capoband                                    0:7
Marťani                                    Blanař boys                                  2:2
Teachers from Rangers         Marťani                                         4:1
Blanař boys                             Nicola´s  company                     12:1
Capo band                               Blanař boys                                  1:1
Nicola´s  company                  Teachersfrom Rangers               1:5
Marťani                                     Nicola´s  company                      6:0
Teachers from Rangers         Capo band                                    3:2
Blanař boys                             Teachers fromRangers               1:5
Capo band                               Marťani                                         4:0

Po vyhodnocení všech výsledků mohl generální sekretář IHHF Yari Happalainen konstatovat následující:
  1. místo - Capo band
  2. místo - Blanař boys
  3. místo - Marťani
  4. místo - Nicola´s  company

Všichni hráči během slavnostního vyhlašování výsledků obdrželi hodnotné dary, které umožnily rychlou energetickou rekonvalescenci vyčerpaného mladého organismu. Zvláštní cenu ředitele turnaje obdrželi hokejistky Nicola Ialina a Adéla „Adam“ Fojtová, které se vždy neohroženě, s vrozenou dravostí a citem pro práci s holí pouštěly do soubojů na ledě, kde byly vždy nejméně rovnocenných protivníkem všem hrajícím hokejistům. Letošní turnaj se zkrátka povedl a díky vynikajícím sportovním výkonům čekají ředitele naší školy dlouhá jednání se zástupci Mezinárodní hokejové federace o zalistování turnaje do oficiálního kalendáře IHHF.

Hokeji zdar, na Hranclu zvláště.                                                                                 
J.Souchop

 

PS: Stejně jako před dvěma lety žádáme nenechavého lapku, aby do ředitelny školy vrátil hlavní cenu turnaje, Putovní čepel. Pomalu to již přestává být vtipné.


Jste zvědaví na atmosféru turnaje? Prohlédněte si naši
fotogaleriiAktualita je zařazená v kategoriích: